Будова виноградного куща

Будова виноградного куща

Виноградний кущ - це ліана, що складається з підземної і наземної частин. Підземна частина - це коренева система, що забезпечує кущ винограду водою і поживними речовинами. При розмноженні винограду живцями у нього утворюється мичкувата коренева система. У кореневої системи розрізняють поверхневі, або росяні корені (10-15 см від поверхні грунту); середні, що ростуть із середньої частини підземного штамба; основні, або шпори коріння. Коріння дорослих рослин можуть проникати на глибину 5-8 м і поширюватися в сторони на 3-4 м. Поверхневі, росяні корені бажано видаляти протягом перших 3-4 років після посадки куща, тому що в результаті частого зволоження поверхневого шару ґрунту вони швидко розвиваються, що призводить до більш слабкого розвитку п'яткових коренів. І в холодну безсніжну зиму це може привести до загибелі рослини. Видалення поверхневих коренів називається катаровку.

Наземна частина має складну будову і складається з штамба, рукавів і пагонів.

Розглянемо основні елементи виноградного куща:

    Голова куста- підставу багаторічних гілок.

    Рукава - багаторічні розгалуження, що відходять від голови куща. Залежно від форми куща їх кількість може бути різним.

    Штамб - частина стовбура від поверхні до розгалуження. При віяловій формуванні куща штамб відсутня.

    Плече - багаторічна розгалуження від штамба.

    Рожок - вкорочене багаторічна розгалуження на рукаві або плечі, несе однорічні пагони.

    Сучок заміщення - однорічний пагін, обрізаний на 2-3 нижніх вічка, на якому вирощують лозу на плодоношення в наступному році. Він є основним об'єктом обрізки з усіх формувань, побудованих за принципом плодового коліна.

    Плодова лоза - однорічний одеревів втечу, розташований на дворічної частини куща, несе урожай і потребує щорічного оновлення. Після обрізання - це сучки заміщення, стрілки, дуги або кільця.

     Стрілка - плодовий втечу, обрізаний на 4-6 очок.

    Дуга, напівдугою - плодовий втечу, обрізаний на 7-12 очок і прив'язаний до опори у вигляді полудугі, дуги, кільця.

    Плодовий пагін - однорічний пагін, обрізаний на 12 очок і більше і підв'язаний в горизонтальному положенні.

    Плодове ланка - сучок заміщення зі стрілкою, стеблом або дугою, яка знаходиться на одному рукаві або ріжку. Його слід формувати з пагонів, які виросли на торішніх сучках, або на пагонах, які вже плодоносили. При цьому сучок заміщення в плодовому коліні повинен завжди перебувати під стрілкою.

    Однорічна деревина (лоза) - приріст поточного року.

    Дворічна деревина - частина куща дворічного віку.

    Багаторічна деревина - всі частини куща старше двох років.

    Жирові пагони - однорічні пагони, які розвиваються із сплячих вічок на багаторічній древесіне.Оні виростають на рукавах штамбі і голові куща, найчастіше там, де раніше віддалялися пагони або частини куща. Поява жирових пагонів свідчить про ненормальний стан рукава або штамба (надлишкове старіння, сильне пошкодження ранами або морозами і ін.).

Порослеві пагони - пагони, які виросли на підземному стовбурі.

     Двійники - два пагона, які виросли одночасно з одного очка. Можуть виростати і трійники.

Життєвий цикл винограду поділяють на такі фази розвитку:

     Сокорух. Ранньою весною починається виділення пасоки ( «плач лози») _ запасні поживні речовини переміщуються від коренів до втеч і ниркам.

    Розпускання бруньок. Кінець квітня - травень (температура повітря - + 8-10 ° С). Триває 40-50 днів. Після холодної зими розпускання основних нирок сповільнюється до тих пір, поки не розвинуться заміщають нирки.

     Цвітіння. Залежить від розвитку всієї рослини і триває близько 2 тижнів.

     Дозрівання ягід. Ріст пагонів і листя сповільнюється, починається формування ягоди.

Технічна стиглість ягід.

Залежно від району і сорти настає в кінці липня - серпні, а для пізніх сортів - у вересні. В цей час рослина не потребує поливу, для дозрівання необхідний калій.

    Повна зрілість. Ягода легко відривається від плодоніжки, насіння визріли, ягода придбала характерний колір і смак. Кількість цукру оптимально для даного сорта.Время настання кожного етапу і його тривалість залежать від кліматичних умов вирощування винограду. За цим фазам визначають час агротехнічних операцій по догляду за виноградом.

 

СЛОВНИК ВИНОГРАДАРА

    Навантаження очицями - кількість залишених на кущі очок при остаточній обрізку.
    Навантаження очицями - кількість залишених на кущі пагонів після уламки їх.
    Довжина обрізки - це довжина частини однорічної лози (плодової стрілки), залишеної на кущі при остаточній обрізку, яка виражається кількістю залишених очок. Різна плодоносність вічок по довжині лози пов'язана з генетичним походженням сорти і є важливою характеристикою сорту. Зазвичай при описі сорту ця характеристика вказується окремо.
    Полярність - особливе біологічне властивість винограду, яке виробилося внаслідок тисячолітньої боротьби дикої лози винограду за світло. Полярність - це потужний ріст пагонів з верхніх вічок розташованої вертикально лози при згасанні або повної загибелі пагонів з нижніх вічок. Основний спосіб боротьби з проявами полярності - горизонтальне розташування плодових стрілок. Незнання або нехтування цим прийомом призводить до плачевних наслідків - через кілька років кущ винограду перетворюється в безсилу масу довгих некерованих ліан.

 04/07/2016
 text_viewed