Особливості винограду
Виноградарство кардинально відрізняється від вирощування інших видів плодових культур і виділено в окрему галузь сільськогосподарського виробництва внаслідок біологічних особливостей цієї культури.
У чому ж причина такого відокремлення?
По-перше, виноград - це ліана, яка потребує для свого росту і плодоношення в опорі (жодна інша плодова культура цього не вимагає, якщо не брати до уваги низькорослі плодові насадження).
По-друге, виноград росте безперервно протягом всієї вегетації. У нього немає хвиль зростання, як у плодових культур, і .за вегетаційний період наростає величезна вегетативна маса, яка вимагає регулювання з боку людини. Саме тому зелені операції на виноградному кущі є найголовнішим агротехнічним прийомом: суха і зелена підв'язка, виломкі, пасинкування, чеканка, регулювання суцвіть і грон - це складові частини щоденних турбот виноградаря. І оскільки лоза росте до самих осінніх заморозків, необхідна особлива турбота за виноградним кущем, спрямована на те, щоб лоза своєчасно зупинила своє зростання, визріла і успішно перезимувала. Кущ з не визріли лозою, навіть в м'яку зиму і навіть будучи укритим, може вимерзнуть.
Третя особливість в агротехніці винограду - необхідність щорічної обрізки виноградної лози перед укриттям його на зиму. Обрізку проводять для того, щоб не приховувати зайве, при цьому обрізаний виноградний кущ набагато краще зимує.
І якщо інші плодові культури при відсутності обрізки хоча і втрачають свою продуктивність, але при цьому можуть рости десятиліттями, то виноградний кущ при відсутності обрізки за 2-3 роки може повністю загинути.
Четвертою особливістю виноградної культури є те, що кожне очко потенційно несе в собі урожай. Виноград - надзвичайно швидко плодова і урожайна культура, і якщо її не нормувати не тільки певною кількістю (в залежності від сорту, умов вирощування, типу формування) суцвіть і грон, а й кількістю очок на кожному кущі, то це загрожує затягуванням визрівання врожаю, зменшенням вмісту цукру в ягодах, зниженням зимостійкості куща. У науковому описі будь-якого сорту винограду обов'язково дається рекомендація по навантаженню певної кількості очок на кущ.
П'ята особливість виноградарства - висока вартість продукції. Тому, незважаючи на високу трудомісткість вирощування винограду, ця культура рентабельна в будь-якій місцевості, де тільки може виростати і плодоносити цю рослину. При цьому необхідно правильно коригувати підбір сортів і особливості догляду за ними в тій чи іншій місцевості.
І якими б видатними не були сорти винограду, без високого рівня агротехніки наївно сподіватися на врожай ягоди сонця. Більше того, при належному догляді за виноградною рослиною у нього утворюється своєрідний імунітет до несприятливих умов: холоду, хвороб, розтріскування ягід і іншим не сприятливих факторів. Що мінімізує використання засобів захисту або інших додаткових заходів.
Ну і останнє, виноград - дуже затребувана культура як у всьому світі, так і в Україні. І навіть в північній частині нашої країни виноградарство _ вельми рентабельна галузь виробництва. Споживання у свіжому вигляді, отримання виноматеріалів, соків, родзинок і багато іншого дає хороший прибуток.
Впродовж останнього десятиріччя в Україні ознаменувався соціальним вибухом в виноградарською культуре.Ета область виробництва, як ніяка інша, розвивається семимильними шагамі.С одного боку, сьогодні сформувалася ціла армія приватних виноградарів-професіоналів, - сказати «любителів» язик не повертається, адже наші виноградарі мають багаторічний досвід роботи, використовують найсучасніші агротехнічні прийоми, засоби захисту рослин, регулятори росту. І при цьому відчувають сотні нових сортів і гібридних форм. А головне, вирощують виноград на сотнях гектарів. Попит на них породив і пропозиція - з'явилися десятки народних селекціонерів, діяльність яких ґрунтується на серйозній науковій основі. А заодно з'явилося і велика кількість дилетантів у виноградарстві. Всі вони видають «на-гора» сотні гібридних форм з гучними назвами і неймовірно втішними описами господарських ознак, проте далеко не кожна форма на практиці відповідає опису. Тому наше завдання полягає в тому, щоб випробувати нові гібридні форми в даній місцевості і дати їм об'єктивну оцінку.
Більшість сьогоднішніх селекціонерів так чи інакше пов'язані з видатним виноградарем-селекціонером Іваном Олександровичем Кострикін, які працювали в Новочеркаському НДІ виноградарства ім. Потапенко. Для тисяч виноградарів на пострадянському просторі Іван Олександрович є вчителем, натхненником і наставником у виноградному справі. Він вивів не тільки унікальні сорти винограду, але і виростив цілу плеяду учнів: Віктор Крайнов, Євген Ключиков, Євген Павловський, Василь Капелюшний і його дочка Світлана Красохіна, що продовжує справу свого батька в селекції винограду. Сорт Восторг білий ', виведений вченим, є еталоном комплексно-стійких сортів винограду. Від гібридної комбінації 'Фрумоаса Албе' х 'Восторг' (синонім ГУ) отримано багато чудових сортів: '