Зелені операції на винограднику

Зелені операції на винограднику

Виноград - інтенсивно росте і протягом усього вегетаційного періоду. У природних умовах виноград - це вертикально зростаюча ліана довжиною до 30 м і з діаметром стовбура від 5 до 30 см. Для того щоб направляти процес зростання ліани в потрібному для людини руслі і створити рясно плодоносить контрольований кущ винограду, існує ряд агроприемов, які називають зелені операції. Ріст і плодоношення виноградних кущів регулюється щорічним проведенням зелених операцій: обламуванням зайвих пагонів, пасинкуванням, карбуванням, підв'язування лози, видаленням суцвіть, грон і окремих ягід.

Підв'язування пагонів

 Розрізняють два види підв'язки - суха і зелена. При сухій підв'язці підв'язують штамб куща, плечі, рукава і плодові лози безпосередньо до дротяної опорі. Сухе підв'язування проводять в зимово-весняний період для НЕ укривной культури і після відкриття кущів в березні-квітні ~ для укривной. У загальних випадках операцію слід закінчити до пробудження вічок, так як розкриті очі дуже ніжні і легко обламуються. Але якщо час вже втрачено, то все ж слід провести підв'язування, працюючи дуже акуратно. Спосіб підв'язування значно впливає на розвиток виноградного куща, зменшуючи його полярність. Якщо підв'язати втечу вертикально, то на минулорічних лозах розвинуться лише верхні вічка (цей спосіб застосовується при виведенні штамбів великих формувань). А якщо лозу розміщувати на опорі горизонтально, то це буде сприяти пробудженню більшої кількості очок на лозі. При підв'язування кущів, сформованих у вигляді віяла, рукава і плодові стрілки розподіляють рівномірно в площині шпалери ряду: розміщуючи їх горизонтально або злегка похило, зводячи полярність до мінімуму. Плодові пагони підв'язують дугами в одну лінію уздовж 1-го ряду дроту або похило від 1-ї до 2-ї дроту.

Для підв'язки використовують шпагат, відходи текстилю, пластмасові плівкові матеріали, що був у вжитку алюмінієвий м'який дріт діаметром 0,5-1 мм (голий або в ПВХ-оболонці). При підв'язці пагони розподіляють на відстані 15-20 см одна від одної. Підв'язують їх вузлом «вісімкою», щоб не пошкодити лозу. Для підв'язування багаторічної деревини і лози професіонали використовують спеціальний степлер з поліетиленовою плівкою, яка в подальшому сама розкладається і не вимагає видалення.

В аматорському виноградарстві можна обійтися без підв'язування пагонів, для цього використовують вусики винограду. Як тільки втеча досягне наступного ряду дроту, його закріплюють власними вусами, які поступово дерев'яніють і добре утримують лозу. Вуса, які не несуть опорну навантаження, видаляються, оскільки на їх ріст і розвиток рослина витрачає велику кількість поживних речовин. Зазвичай зайві вуса видаляють одночасно з пасинкуванням. Хороші результати дає подвійна дротяна шпалера, ряди якої розміщуються паралельно на відстані 20-30 см одна від одної. Лоза заводиться між цими рядами дроту, і виноград сам чіпляється за них вусами. Лозі, яка виросла «в сторону», потрібно допомогти зачепитися за опору. Цей прийом звільняє від необхідності мати багато матеріалу для підв'язування і від додаткових робіт по його видаленню при обрізанні кущів.

Обламування зелених пагонів

На початку вегетації на виноградному кущі з багаторічною деревиною наростають порослеві пагони, при цьому з добре перезимували очок виростає не один, а відразу два-три втечі. Все це сприяє загущення виноградного куща, що в подальшому сприяє розвитку хвороб і погіршення якості врожаю. Тому обламування зайвих пагонів - одна з найважливіших і кропітких операцій. Крім регулювання вегетативного росту і плодоношення, при її допомоги (разом з обрізанням і підв'язування) також виконують форміровку штамба і багаторічних рукавів у молодих виноградних кущів.

Перед обламуванням пагонів кущі уважно оглядають. Молоді пагони на штамбі обламують, поки вони ще тонкі і на них не витрачено багато поживних речовин. Раннє обламування зайвих пагонів запобігає травмуванню штамба. Далі оглядають багаторічні рукави. Обламують зайві, слаборозвинені пагони на багаторічних рукавах і плодових ланках. Біля основи кожного рукава (на випадок його заміни) залишають один пагін. Потім встановлюють кінцеву навантаження кущів пагонами і суцвіттями відповідно силі росту куща і його формування. Видаляють зайві пагони, які ростуть з багаторічної деревини. Однак якщо частина рукава відмерла, то для продовження рукава залишають один пагін. На сучках заміщення видаляють третій втечу (якщо виріс третій втечу і він спрямований в глибину куща). Коли з одного очка ростуть два-три втечі ( «двійники»), то виламують один з них, найбільш слабкий і безплідний.

На молодих виноградних кущах обламування зайвих пагонів забезпечує правильне і швидке формування куща, на плодоносних - кінцеву навантаження кущів. Щедрий урожай високої якості можна отримати тільки при оптимальному співвідношенні між листової поверхнею і урожаєм, який визначається співвідношенням між плодоносними і безплідними побегамі.Потребность кущів в безплідних пагонах тим більше, чим більше грона у того чи іншого сорту. Якщо на кущах сортів "Талісман", "Подарунок Запоріжжю", "Преображення", "Плевен" та інших для нормального співвідношення між листової поверхнею і урожаєм можна залишити безплідних пагонів близько половини від їх загальної кількості, то для сортів "Рожевий безнасінний", " ладанний-2 '', '' Нізіна '', '' Геліос '' та інших - тільки один безплідний втечу на кожні п'ять плодоносних. Якщо на кущах пагонів мало, обламування не проводять.

Оптимальний термін обламування: середина-кінець травня. Обламування зайвих пагонів є продовженням весняної обрізки кущів і часто допомагає ліквідувати її помилки.


             


На малюнках штрихами позначені місця зрізу

Пасинкування

       Пасинкування - найголовніша та сама трудомістка зелена операція на винограднику. Справа в тому, що в пазухах листків на кожному вузлі втечі розвиваються літні пагони, які називають «пасинками». На свій розвиток вони поглинають велику кількість поживних речовин, загущая кущ. Пасинки не приносять рослині ніякої користі, а їх велика кількість здатне зашкодити куща. Вони ростуть на протязі всієї вегетації, тому пасикованіе доводиться проводити регулярно. Складно вказати конкретні терміни пасинкування: як тільки пасинок виріс на 10 мм, його необхідно вищіпнуть. Чим дрібніше пасинок, тим краще його щипати. Ні в якому разі не можна чекати, поки пасинок відросте на 1-1,5 м і одревеснеет, - тоді доведеться вирізати його секатором.

    

 Однако и для этого правила есть исключения: при сильном механическом повреждении куста или его подмерзании, когда отрастает лишь один побег, мы прищипываем его верхушку. Тем самым провоцируем прорастание пасынков, что в дальнейшем способствует быстрому восстановлению наземной части куста. Еще пасынки могут быть полезными для получения пасынкового урожая.

   Прищипування пагонів

Щоб поліпшити харчування суцвіть і зменшити осипання квіток і зав'язі, верхівки пагонів прищипують. В результаті ріст пагонів тимчасово припиняється, і поживні речовини і волога надходять в основному до суцвіттям, сприяючи більш інтенсивному зав'язування ягід. Прищипування верхівок пагонів на 2-3 мм проводять на початку цвітіння або за один-два дні до нього.
Проведене передчасно, задовго до початку цвітіння, прищипування впливає негативно, тому що поживні речовини використовуються на зростання пасинків, а не на цвітіння і утворення ягід. Слабо рослі пагони і ті, що розвинулися на сучках заміщення, прищипувати не потрібно.

Прищипування пагонів застосовується також для отримання пасинків (про що ми писали вище), які потрібні для прискореного формування кущів, освіти додаткової листкової поверхні і додаткового врожаю.

Пасинки виростають з нирок, які розвиваються в пазухах листків на плодоносних, безплідних і жирових пагонах. При недовантаження кущів пасинки розвиваються інтенсивніше. У деяких сортів на пасинка інтенсивно закладаються суцвіття і може до кінця вегетації визрівати урожай. Це означає, що на одному кущі можна отримувати два врожаї, і прищипування пагонів сприяє цьому.

Найчастіше спостерігається дозрівання Пасинкова врожаю у сортів 'Преображення', 'Юліан', 'Русмолетта', 'Рожевий безнасінний', 'Люсіль'.

Карбування

Карбування - це видалення верхівок зелених пагонів в момент припинення їх росту. Оптимальний термін проведення цього заходу - початок серпня. Це агротехнічне захід сприяє дозріванню врожаю, визріванню лози і накопичення запасу поживних речовин. Дуже рання карбування (в період активного росту пагонів) призводить до утворення великої кількості пасинків, які є небажаними. Запізніла карбування не сприяє визріванню пагонів і підвищення вмісту цукру в ягодах. Карбуванням видаляють верхівку втечі з 4-5 верхніми междоузлиями. Слабо рослі кущі в ній не потребують. Зверніть увагу: на пагонах сучків заміщення і на молодят не плодоносних кущах карбування не проводять.

ПРОРЕЖИВАНИЕ СОЦВЕТИЙ,ГРОЗДЕЙ И ЯГОД

Проріджування суцвіть, грон і ягід полягає у видаленні окремих суцвіть і грон при очікуваній перевантаження куща або частини суцвіття. Наприклад, сорт 'Страшенский' має дуже довгу гроно - до 50 см, і нижня частина в умовах Києва, як правило, не визріває зовсім.

Тому секатором в кінці травня відрізають знизу 1/3 суцвіття, домагаючись тим самим якісного врожаю навіть у середній смузі.

    Очікувану перевантаження урожаєм виноградних КТОМІ секатором в кінці травня відрізають знизу 1/3 Суцвіття, домагаючісь тім самим якісного врожаю даже у середній смузі.устов визначають візуально: якщо на 10 червня приріст пагонів на виноградному кущі з великою кількістю суцвіть складає в середньому менше 40 см, то це свідчить про те, що кущ перевантажений, і 25-30% суцвіть (або грон) слід прибрати. На пагоні залишають одне або два суцвіття. Не варто скупитися, залишаючи весь урожай, так як замість очікуваного великого врожаю його визрівання затягнеться, зовсім не нагромадиться цукор в ягодах, які не визріє лоза і виснажений кущ загине під час перезимівлі.

Якщо грона дуже великі і щільні, то варто ножицями видалити окремі ягоди, щоб уникнути загнивання ягід і їх торошения. Якщо виноградний кущ молодий (2-3-й рік зростання), на ньому також залишають одну-дві грона, щоб не гальмувався загальний розвиток куща.


 19/07/2016
 text_viewed