Виноград формування куща

Виноград формування куща

Формування куща - одна зі складових успішного вирощування винограду в культурі. Для того щоб кущ швидко вступив у плодоношення, максимально навантажувався урожаєм і разом з тим успішно розвивався надалі, він повинен оптимально освітлення і гарну вентиляцію. Пагони і, відповідно, грона винограду повинні знаходитися в певному відстані один від одного. В іншому випадку відбувається загущення куща і перевантаження його урожаєм. З іншого боку, надмірна розрідженість куща призведе до недовантаження урожаєм і жирування пагонів. Ось чому дуже важливо правильно формувати кущ. Виходячи з багаторічного досвіду, для успішної культури винограду в зоні укривного виноградарства найбільш оптимальною є чотирьох рукавна без штамбові віялова формування.

Четирехрукавная бесштамбовиє віялова формування

У перший рік зростання виноградного куща видаляємо всі молоді пагони, залишаючи лише один пагін, розташований вище всіх інших. Надалі вся коренева система молодого рослини буде постачати його поживними речовинами, і він швидко виросте. Протягом вегетації регулярно проводимо пасинкування, щоб лоза максимально зросла і дозріла. На початку серпня виросла лозу чекання. В ідеалі ця лоза повинна визріти на 1,5-2 м або на половину відстані до сусіднього куща.

На другий рік росту лозу переводимо в горизонтальне положення і закладаємо рукав шляхом підв'язування лози до нижнього ряду дроту. В цей же час від голови куща відростають ще 2-3 лози, які на третій рік ми будемо переводити в рукава. Вони розміщуються у нас на двох рівнях: два нижніх підв'язуємо до нижнього дроту на висоті 50 см від поверхні грунту, а два верхніх переводимо в горизонтальне положення на висоті 1-1,5 м. Довжина рукавів - половина відстані до сусідніх кущів, але вона не повинна перевищувати 3 м в довжину. Хоча на арочних формуваннях рукава можуть бути і більш 3 м, в цілому залишати їх довше недоцільно: занадто багато енергії витрачається на транспортування по ним поживних речовин.

На третій рік, коли вже є скелет куща у вигляді рукавів, на них закладаємо ріжки плодових ланок. Для цього лозу після закінчення вегетації обрізаємо на п'ять очок (тобто залишаємо втечу з п'ятьма очками).

 На четвертий рік на них відростає 2-3 втечі, які, знову ж таки, після закінчення вегетації обрізаємо: верхні залишаємо довшими - на 5-7 очок, а нижні обрізаємо коротший - на 2-3 вічка.

     Отже, ми сформували плодове ланка - ріжок, на якому зверху є 1-2 стрілки на 5-7 очок, а нижче - сучок заміщення на 2-3 очка.

На п'ятому році вегетації стрілки від плодоносять, і ми їх виріжемо, а з сучка заміщення відросте дві лози. Одна - верхня, більш сильна, ми її обрізаємо на 5-7 очок. Нижня лоза - слабша, її обрізаємо на 2-3 очка і отримуємо сучок заміщення. Таким чином, циклічно з року в рік повторюємо обрізку в такої закономірності.

Після 5-7 років плодоношення рукава поетапно міняємо. Вирізаємо виснажений рукав, а з сплячих бруньок голови куща відростає новий порослеві втечу, який в наступному році стає рукавом з багаторічною деревиною. Циклової обрізанням ми забезпечуємо довговічність виноградних кущів і їх високу продуктивність протягом довгого часу.

 20/07/2016
 text_viewed