Все про актинідії

Все про актинідії

1.1 Чим цінна актинидия

Актинідія відома як дивовижна плодове і декоративне рослина а дуже високим вмістом вітаміну С.

■ Плоди її мають хороший смак і приємний аромат, ніжний і соковитий м'якуш.

Ягоди актинідії - чудовий продукт дитячого харчування. Вони не викликають у дітей алергії і дуже їм подобаються.

■ 3 плодів актинідії готують смачно варення, золотисто вино, компоти, джем їх висушують, а також використовують при виробництві безалкогольних напоїв, кондитерських виробів, йогуртів та іншої дуже смачною і корисною продукції.

■ Все відомі ботаніків види актініна високо декоративні. Ці ліани прикрашають парки і сади, використовують для вертикального озеленення.

■ Актинідії доцільно застосовувати в водоохоронних зонах і в вітрозахисних смугах, при проведенні меліоративних робіт.

■ Гнучкі і міцні стебла використовують для виготовлення плетених виробів: кошиків, підставок для посуду, щитів і навіть для спорудження висячих мостів.

■ Ще залишається загадкою непереборна тяга до актинідії домашніх кішок.

1.2 Поширення актинідії в природі

У природних умовах актинідія росте країнах Східної і Південно-Східної Азії: в Японії, Кореї, Китаї, В'єтнамі, в Малайзії, Непалі, Індії. Індонезії (острова Суматра і Ява).

Три види актинідій - аргута, коломикта і полігамія - аборигени лісів Далекого Сходу Росії. Але найпоширеніша тут актинідія коломікта.

На Далекому Сході актинідії ростуть в кедрових, ялицево-широколистяних і ялицево-ялинових лісах. Добре розвиваються на вирубках і горах, на узліссях і галявинах, по краях кам'яних розсипів, біля підніжжя гір, вздовж берегів річок і струмків.

1.3 Історія введення актинідії в культуру

В Європу актинидия потрапила на початку XIX століття в складі колекцій ботанічних експедицій, зібраних європейцями в Східній Азії. У культурі вона з'явилася в другій половині минулого століття. До сих пір багато ботанічних садів Європи і Америки мали вже актинідію. Її вирощували в розплідниках найвідоміших садівничих фірм. Однак великого поширення в той час вона ще не мала. Її використовували в основному як декоративну рослину. Вперше рідним актинідії описав і дав йому назву ботанік Джон Ліндлі в 1835 році.

У Росії перші публікації про актинідію з'явилися в кінці XIX століття. Культивувати її стали в Європейській частині Російської імперії з 1874 року.

Заслуга в справі вирощування актинідії в Росії належить Івану Володимировичу Мічуріна. Роботи по інтродукції, акліматизації, розведення, селекції та гібридизації він почав в 1909 році і продовжував протягом усього життя. З сіянців актинідії коломікта И.В.Мичурин вивів такі сорти: Ананасова Мічуріна, Велика Мічуріна, Клара Цеткін, а з сіянців актинідії аргута: Урожайна, Рання, Пізня.

З 1949 року роботи по виведенню нових сортів актинідії проводилися під Ленінградом (нині Санкт-Петербург) на Павлівській дослідної станції Всесоюзного інституту рослинництва. У 1950-1958 роках Центральний ботанічний сад НАН України (м.Київ) отримав для селекційної роботи насіння і живці чотирьох видів актинідій: коломікти, Аргута, пурпурової і китайської. В результаті багаторічної науково-пошукової роботи тут створено сорти: Смарагдова (Вереснева), Пурпурова садова, Київська гібридна, Київська великоплідна, фігурна, Лакомка та ін.

У Новій Зеландії на початку XX століття в результаті селекційної роботи з актинідією китайської отримали великоплідні сорти, які назвали "Ківі". Птах ківі є символом цієї країни, зображена на її гербі. Тут були закладені одні з перших в світі промислові плантації актинідій.

Зараз великоплідні сорти Ківі вирощують в Італії, Франції, сіна, Німеччини, Югославії, Болгарії. Звідти її привозять на ринки країн СНД, України.

Особливості будови і біології актинідії

Актинідія - деревоподібна ліана з кучерявими стеблом. У рослин, почали плодоносити, розрізняють три типи пагонів: вегетативні, генеративні і змішані.

Вегетативні пагони утворюються із сплячих бруньок на багаторічній деревини. Вони скелетом ліани. Ці пагони пружні, міцні, здатні самостійно обвиває опори. Протягом вегетаційного періоду досягають в довжину 0,5-2, рідше 4 м. Товщина їх біля основи 5-7, іноді 10-12 мм. Стикаючись з опорою, що не одревіневшій втечу починає обвивати її по спіралі в напрямку проти годинникової стрілки. Це відбувається, якщо товщина опори не перевищує 10 см.

За зовнішнім будовою вегетативні пагони актинідії мають довгі міжвузля, менше листя в верхівкової частини.

Головний стовбур за внутрішньою будовою і зовні нагадує канат, поєднує гнучкість з високою міцністю на розтяг.

Генеративні пагони не здатні обвивати опору. Основне їх призначення - давати плоди. Вони відростають з однорічною деревини, досягаючи в довжину 8-20 см. Міжвузля в них укорочені. облиственность хороша, рівномірна.

Змішані (генеративний-вегетативні) пагони в'ються і виконують одночасну опорну і родючого Краю функції. Утворюються з нирок на приростах минулого року. Досягають довжини 60-80 см. Добре облистнені.

На початку вегетації у актинідії сильне соковидвіженіе. Він збігається за часом з початком відтавання грунту. Інтенсивність соковидвіженія можна помітити, якщо механічно пошкодити стебло або втеча. Тоді рослина довго "плаче". У лісі сокодвижение триває 17-21 день, а на плантаціях - 20-28. У лісі він інтенсивніше, ніж в умовах культури.

У фазу плодоношення вегетативно вирощена ліана вступає у віці 3-4, а з сіянців - в 4-5 років.

Коренева система актинідії густо розгалужена. Основна маса коренів розвивається горизонтально у верхньому, найбільш родючому шарі грунту. Коріння проникають на глибину до 120 см. За моїми спостереженнями, площа, займають коріння одного дорослого рослини може досягати 10-20 м2, а то і більше.

Дослідники відзначили випадок, коли головний корінь актинідії аргута, яка росла на схилі неподалік струмка, поширився в напрямку води на відстань до 10 м.Тут, в прируслової частини струмка, він дуже раз кинувся і давав найбільшу кількість сплячих коренів.

Актинідія - дводомна рослина, роздільностатева. На одних рослинах формуються тільки жіночі квітки, на інших - тільки чоловічі. Жіночі квітки розташовані зазвичай поодиноко. У них добре розвинені маточки і дрібні тичинки. Чоловічі квітки зібрані по 2-3 в суцвіття. В середині знаходяться численні дрібні тичинки з пильовиками.

Обпилюються актинідії за допомогою вітру або комах - бджіл, джмелів. Винятком є ​​актинідія коломікта, в якій за відсутності "чоловіків" жіночі квітки можуть запилювати власним пилком. Урожай від цього значно зменшується.

Самозапилення жіночих рослин актинідії Аргута. У цих умовах на ліанах була лише невелика кількість плодів.

Яку актинідію вибрати

Київська гібридна. Сорт отриманий в 1977 в результаті схрещування актинідій Аргута і пурпурової. Велика ліана з сірими пагонами. Ягоди 3,4x2,5 см; гладкі, зелені, з бурими плямами, масою 10-18 г. М'якоть ніжна, солодка, червоний у насіння і основи плодоніжки. Плоди дозрівають на початку вересня.

Київська великоплідна - виведена за запилення актинідії Смарагдової пилок чоловічого рослини пурпурно садової. Елітний сіянець відібрані в 1981 р .. Ягоди плоско-овальної форми, зелені, великі, масою 18-25 г. М'якоть світло-зелений, соковитий, солодкий, приємний на смак, з тонким ананасовим ароматом. Дегустаційна оцінка свіжих плодів висока - 4,4 бала. Врожайність 16-20 кг з куща. Дозрівають в середині вересня.

Фігурна. Сорт отриманий в результаті схрещування актинідії Смарагдової і пурпурні садової. Елітний сіянець, відібраний в 1982 році. Ягоди овально-конусоподібної форми з витягнутою верхівкою, масою до 10-12 г. М'якоть світло-зелений, соковитий, солодкий, ніжний на смак. У порівнянні з Київської крупноплідної містить менше кислот, вітаміну С. Дегустаційна оцінка плодів найвища - 4,6 бала. Врожайність 12-16 кг з куща. Серед усіх описаних сортів дозріває пізніше - в кінці вересня.

Ласуня (Лакомка) - потужна деревоподібна ліана. Виведена шляхом схрещування актинідії "пурпурової" з актинідією "Аргута". Отримано в Київському Національному ботанічному саду.

Цвіте в червні. Квіти білі дводомні. Одиночні або по 2-3 в суцвітті.

Плоди подовженої тупо-яйцевидної форми, соковиті, ніжні, без особливого аромату. М'якоть світло-пурпурова. Дозріває нерівномірно, не обсипаються.

Час дозрівання - вересень. Середня маса плодів 8-9 м Урожай з рослини - 10-12кг.

На тлі інших сортів він відрізняється раннім терміном дозрівання плодів. Плоди дуже смачні, сладкіе.Время дозрівання - вересень.

Актинідія агрута- Actinidia arguta

Місцеві назви: російська - кишмиш великий, японська - кокува. Сама ліана, при сприятливих умовах досягає ЗО м в довжину. Діаметр стовбура біля поверхні грунту 8-12, а в деяких рослин - до 20 см. У природі в'ється по високостовбурних деревах. Галузитися починає, як досягне верхівки опори. На островах затоки Петра Великого зустрічаються дуже великі ліани з діаметром стебла ЗО см. Їх вік, за оцінкою дослідників, становить приблизно 400 років.

Молоді пагони в аргута сірі з численними чечевичками (до 125 на 1 см2). Сіра оксамитова кора дорослих гілок з віком відшаровується довгими стрічками. Товщина кори до 6 мм. Деревина міцна на розрив, але добре ламається, пориста.

Нирки приховані в тканинах здутих листових подушок. Листя довгі, великі, довжиною 9-16 см, шириною 7-13 см, щільні, яйцевидної форми із загостреною верхівкою, зверху темно-зелені, блискучі, знизу світло-зелені з опуклими жилками. Держак темно-червоний, трохи опушений, зігнутий так, що листя постійно звернені до сонця. Листя протягом вегетації не змінюють разцветку. Восени вони лимонно-золотисті або зеленувато-жовті.

Актинідія аргута - дводомна рослина. Як правило, кожна рослина має або чоловічі або тільки жіночі квітки, але іноді зустрічаються і однодомні екземпляри.

Квітки чашеобразной форми з п'ятьма зеленувато-білими пелюстками, до 2 см в діаметрі, пониклі, орні, рідше трійчастого, в щитковидних суцвіттях. Тичинки (до 50 в квітці) з чорними пильовиками. Квітки виділяють дуже тонкий і приємний аромат, що нагадує магнолієвих.

Плід - велика, гладка, зелена ягода масою від 5 до 14 г, довжиною 1,5-3 см, шириною 1,5-2,5 см, зовні схожа на великоплідний агрус. Насіння в ягоді в середньому 130, маса 1000 насінин 1,5 г.

На узліссях і галявинах ліани стеляться по землі, утворюючи густі зарості висотою як людина. Після зими актинидия аргута починає зростання пізно: ліана довго стоїть без листя, в торі час як більшість інших рослин уже прокинулися. Бруньки розпускаються через 15-20 днів після початку сокоруху, в умовах Києва - це середина квітня. Упевненістю покривається листям актинидия через С-4 тижні - в травні. У цьому ж місяці викидає бутони і починає цвісти.

Серед інших видів актинидия аргута має найбільший приріст вегетативних пагонів - від 2 до 4 м. Зростання їх триває 3,5 місяця.

Сорт Смарагдова (Вереснева) виведений в Центральному (нині Національному) ботанічному саду НАН України шляхом відбору в 1968 р .. З сіянців, вирощених з насіння актинідії Аргут. Потужна рослина з темно-зеленими плодами масою 8-10 г. М'якоть світло-зелений, соковитий, ніжний, солодкий, приємний на смак. Дегустаційна оцінка свіжих плодів 4,3 бала. Плоди дозрівають в першій декаді вересня. Врожайність з куща 9-12 кг.

Актинідія пурпурова - Асііпіdііа purpurea

Вид близький до актинідії Аргут, але менш морозстойкій. У північних областях України в суворі зими без укриття підмерзає. Зовні відрізняється від аргута рожевим забарвленням молодих пагонів і пурпуровими або темно-рожевими ягодами. У природних умовах росте в Китаї в провінціях Сичуань, Східний Юньнань, Фунзян, Цзянеу.

Актинідія пурпурова інтродукованих більше 40 років тому Центральним ботанічним садом НАН України. Тут виведений сорт Пурпурова садова. Рослини цього сорту щороку мають значний приріст пагонів. Плоди циліндричної форми, темно-рожеві, масою 8-11 г, містять 7,6-9,5% цукрів, 0,3-1,5% кислот, 55-98,7 мг% вітаміну С. Дегустаційна оцінка плодів невисока - 3,7 бала. Середній урожай з куща 20-28 кг.

Актинідія коломікта - Асtiпіdііа kolomicta.

Місцева назва: російська - амурський агрус, або кишмиш невеликий, максімовнік; китайська - гао-ли-дзяо.

Коломикта - найбільш скоростиглих і морозостійка серед інших видів актинідій. Вона ошатна. Діаметр її стовбура біля поверхні грунту зазвичай не перевищує 2 см. Гілки починає низько, основна маса пагонів піднімається на висоту 5-6 м. На відкритому місці і без опори рослина їли досягає 1,5-2 м, має кусто видну форму або стелиться по землі.

Річний втечу оливково-зелений або червоний, опушений, з багатьма лілуватими або жовтувато-рудим чечевичками (в середньому ЗО чечевичек на 1 см / кв). Максимальна довжина річного приросту 150-165 см. Дорослі гілки каштанові або темно-коричневі, з поздовжніми світлими тріщинами. Кора на старих стовбурах бура, лущиться. Нирки повністю занурене в тканини здутих листових подушок.

Розміщення листя чергове. Листя яйцеподібні, округлі або серце-подібні біля основи, 7-16 см завдовжки, 5-10 см завширшки, слабо зморшкуваті. Черешки листя довжиною 2-7 см, червонувато-зелені або пурпурно-червоні, опушені, вигнуті.

Актинідія коломікта строкатоліста, ніж вона ефектно виділяється на загальному тлі зеленої рослинності. Листя у неї під час розпускання зелені з бронзовим відливом. Незадовго до цвітіння частина листа біліє з верхівки, а потім набуває ніжно-рожевого відтінку.

Згодом верхівка, половина або майже вся платівка листа забарвлюється в яскраво-малиновий колір. Строкатість зберігається протягом усього літа. Різноманітне і найбільш інтенсивно це властивість проявляється у чоловічих екземплярів, які ростуть в умовах достатнього сонячного освітлення.

Квітки ніжно-білі, діаметром 1-1,5 см, з 5 чашолистками і 5 пелюстками, що мають сильний аромат, одно- і двостатеві, пониклі на квітконіжках.

Зацвітає коломітка трохи раніше за інших видів актинідії - з середини травня і цвіте до двох тижнів. Період від початку цвітіння до повного до сягнення плодів - 82-83 дня.

Ягоди можуть мати забарвлення від темно-зеленого до бурштинового. Шкірка тонка, під час дозрівання прозора. Маса плодів 2-4 м

Насіння дрібне, еліптичні, стисле з боків, жовтувате або коричневе. В одній ягоді в середньому 25 насінин. Маса 1000 насінин 0,8-1 м

Актинідія коломікта теневинослива, може добре рости і плодоносити в півтіні. Має найкоротший вегетаційний період - 157 днів і відноситься до ліан, які рано починають і закінчують вегетацію. Це сприяє гарній підготовці рослин до зими.

Сорти актинідії коломікта розрізняються в основному за формою і розміром плодів. Селекційні роботи з цим видом здійснюються в основному в Росії, де виведено понад 50 сортів і елітних форм. Найвідоміші сорти: Ананасова, Клара Цеткін, Урожайна, Крупноплодная, Ленінградська рання, Ленінградська пізня, Матова, Павловська, Пам'ять вчителя, Вереснева.

Смак ягід різних сортів приємний, солодкий, солодко-кислий або кисло-солодкий, іноді викликає слабке подразнення в горлі. Аромат середній або сильний. Форма плодів варіює від циліндричної до конічної. Вони можуть бути округлими або сплющеними з боків, гладкими або ребристими. Розмір плодів середньої величини 2 х 1,2 см, великих - 2,5 х 1,5 см і більше.

Актинідія полігамія - Асііпіdіа роlygama.

Місцеві назви: російська - перчик, китайська - мао-ли-дзі. В Японії вона називається "мататабі", що означає "знову в дорогу". За старовинною японською легендою, лікувальні властивості Полігами виявив мандрівник, у якого захворів шлунок. Коли ж він з'їв кілька плодів Полігами, біль зник і він зміг подорожувати далі.

В Японії актинидия полігамія вважається однією з найважливіших рослин, її плоди - сировина для виготовлення багатьох ліків.

Зовні цей вид близький до актинідії коломікта. Розрізняються вони серцевину гілок: в Полігами вона - біла, щільно заповнює всю порожнину, в коломікти - бура, неплотная, з пустотами.

У актинідій коломікти і Аргута нирок на втечу не видно, вони сховані в корі, а в Полігами - не цілком приховані в листової подушці у основи листкового черешка помітні їх верхівки.

Листя спочатку зелені, довжиною 7-15 см, шириною 5-10 см. Держак листа голий, червоний, вигнутий, жолобчастий, довжиною 7 см. Розміщення листя чергове. Під час цвітіння у рослин, що ростуть на сонці, листя набувають сріблясто-білого, блискучого забарвлення. Срібляста строкатість зберігається до початку стиглості плодів, через що рослина дуже декоративна.

Гілки великі, до 3 см в діаметрі, з сильним приємним ароматом, пелюстки чисто білі. Здалеку здаються жовтими через велику кількість тичинок (70-80) з яскраво-жовтими пильовиками. Квітки трідомні, тобто трьох видів: двостатеві, чоловічі та жіночі (звідси і наукова назва рослини), поодинокі або по три в щитку.

Плід - багатонасінні ягода лимонно образні форми, закінчується чорним клювиком (носиком). Недостиглі тверді ягоди зелені, пекучо-гіркого смаку, з-за чого і отримали народну назву "перчик".

Стиглі ягоди їстівні, за смаком солодко-прісні, що нагадує солодкий болгарський перець, не обсипаються. Середня маса ягоди 3 г, в ягоді до 300 насіння, маса 1000 насінин близько 1 м Семена світло-коричневі, круглі, з виступаючим "пупки".

Вирощувати полігамії потрібно на сонці, інакше плоди не дозрівають. Щорічний врожай ягід - близько 2 кг з ліани.

Полігамія рано починає і пізно закінчує вегетацію. Фаза цвітіння, наприклад в Москві припадає на липень. Період розвитку від початку цвітіння до повної стиглості плодів - 82-85 днів.

Загальна тривалість вегетаційного періоду - 174 дня.

Актинідія китайська - Аctinidia chinensis

Місцева назва - янгтао.

Дерев'яниста ліана висотою 8-10 м. Молоді пагони червонувато-коричневі або зеленуваті, дуже опушені бурими щетинистий волосками. Нирки майже повністю приховані в дуже здутих листових подушках.

Листя велике: довжиною 7-17 см, шириною 6-15 см, овальні, з верху темно-зелені, опушені. Живці завдовжки 3,5-7 см, опушені.

Квітки великі - 3-4 см в діаметрі, кремово-білого забарвлення, пізніше оранжево-жовті, пелюсток 5, тичинок багато.

Плоди куле- або яйцевидної форми, довжиною 3-4 см, опушені, їстівні, хороші на смак, ароматні. Мінімальна маса плода - 25-40 г. Маса плодів актинідії сорту Ківі 80-100 м

Актинідія китайська - один з найцінніших видів актинідії. Вона декоративна, має найбільш транспортабельні великі плоди з тривалим періодом зберігання. Однак добре росте і плодоносить тільки в умовах субтропіків. Зимостійкість низька. В Україні в умовах Лісостепу підмерзає і вимагає укриття на зиму.

Хімічний склад плодів актинідії

Залежно від сорту і умов зростання кислотність плодів актинідії коломікта коливається від 1,26 до 1,7%, цукрів вони містять 4,5-11,6%, вітаміну Р - близько 26 мг%, каротину (провітаміну А) - в середньому 0 26 мг%.

Коломикта - рекордсмен за вмістом вітаміну С: 652-930 мг%. Це в С-5 разів перевищує його вміст в чорній смородині і в 15 разів більше, ніж у лимоні.

У сортів Ленінградська рання і Матова аскорбінової кислоти більше 1% від сирої маси. У плодах коломікти також пектинові, дубильні та інші речовини.

Ягоди актинідії аргута містять 25% крохмалю, близько 15% клітковини, до 5% пектинових речовин, близько 3% білка. У порівнянні з коломікти в плодах Аргута є в десять разів менше вітаміну С, зате у неї вдвічі більше вітаміну Р - 55 мг%, каротину ж майже стільки - 0,28%.

Кислотність плодів аргута коливається по сортам від 0,3 до 1,5%, а вміст цукрів - від 7,2 до 19,5%.

У плодах актинідії Полігами багато каротину - 8,45 мг%, вітаміну Р - 48 мг%, аскорбінової кислоти - 107 мг%.

Середня кислотність ягід Полігами 0,93%, цукрів в них 6,9%.

Отруйних і гостро подразнюючих речовин (гіркота, смоли) в зрілих плодах актинідії немає. У лісі їх їдять птахи і тварини.

Відомо, що потреба організму людини у вітаміні С становить 70-80 мг в день, вітаміну Р - 25-50 мг. Отже, з'ївши 10-12 ягід актинідії Аргута, ми отримаємо добову дозу цих найважливіших компонентів здоров'я. Кількість вітаміну С збільшується в міру дозрівання ягід. Найбільше його в зрілих плодах, де концентрується він в основному в м'якоті і соку. У перестиглих ягодах зміст цього вітаміну зменшується.

Каротину в плодах упав в 8,5 рази більше, ніж в чорній смородині або вишні і в 85 разів більше, ніж в лимонах і грушах.

 21/07/2016
 text_viewed